Ne prođe skoro dan a a da neka mama uznemireno pita kako dalje jer koliko god se trudila šećeri divljaju. Iz raznih smo mjesta , educirani u raznim bolnicama bolje ili lošije, različitih smo mentaliteta i navika i ne snađemo se svi jednako u „slatkim“ vodama.
Pa u želji da bar nekima malo olakšam evo par tips&trick kako lakše dalje.
Dakle ovo što ja pišem odnosi se isključivo na one koji koriste Novorapid i Levemir, s ostalim inzuilinima nisam imala iskustvo i nemogu ih komentirati.
Da osciliraju jer ne jedete uvijek istu hranu sa istim GI-om, možda i „mučite dijete“ sa jelovnikom koji propisuje određenu količinnu kalorija… ili imate jedinice hrane umjesto jedinica ugljikohidrata. Ako ste voljni pokušajte sljedeće.
Primjer:
Petar prima 2 j Novorapida za doručak.
Pojeo je jutros 50g kruha, salamu i popio 3 dcl mlijeka = 25 UH+0UH++15UH = 40UH
Ako mu damo propisane 2 jedinic pretpostavljamo da 1 j novorapida pokriva 20 UH.
Mjerimo šećer 2 sata nakon obroka
1. Ako je šećer između 4,5 i 7,5 – odlično možemo se držati toga da mu za doručak 1j pokriva 20 UH
2. Ako je šećer ispod 4,5 – doza mu je malo prejaka, pokušajmo sljedeći doručak tako da 1 j pokriva 25 UH
3. Ako je šećer i od 7,5-10 – to je prihvatljivo ali može i bolje
4. Ako je šećer iznad 10 omjer je preslab i pokušajmo sljedeći obrok tako da 1 j inzulina pokriva 15 UH
Promjene broja uh idu 1,2,3,5,7,10,12,15,20,30,35,40.. ako pokriva više od 35 UH smatra se remisijom.
Na isti način provjerimo i podesimo i ručak i večeru.
Tablice koliko koja namirnica ima UH imate na interenetu no naći ćete i različite podatke za istu namirnicu pa oprez. Ono što stoji kao par pravila koje u početku mogu zbunjivati je da sve što pri kuhanju povećava svoj volumen treba računati drugačije od onog što piše na ambalaži.
Npr 100g KUHANE namirnice ima
Pašta = 25 UH
Riža = 25 IH
Kus-kus = 20 UH
Gris = 20 UH ako ga kuhate na pola vode pola mlijeka onda 17UH
Ako kuhate neku drugu namirnicu koju nisam spomenula napravite test. Stavite kuhati 100g sirove namirnice, kada je kuhana izvažite koliko ste namirnice dobili. Recimo da ste dobili 300g. Ako na kutiji piše 70 UH iz toga izlazi da vaša kuhana namirnica ima 70/3 = 23 UH
Ostale osnovne namirnice, ostale potražite u tablicama
Kruh ( ako nije vaš da točno znate što ste stavili u njega) računajte kao 50 UH na 100g
Krumpir kuhani 20 UH
Krumpir pečeni 25 UH
Pomfri 30 UH
Mlijeko 100ml 5 UH
Povrće sve osim mrkve i graha možete zanemariti UH
Salate se ne broje UH
Meso i mesni proizvodi nemaju UH ( izbjegavajte masno)
Ako je nešto u umaku od paradajza, zaprška, „sos“ ili gulaš npr, računajte 5 UH za taj saft
Ako se radi o sarmi ili punjenoj paprici računajte 5 UH za 1 kom i ne zaboravite 5 UH za saft kod paprike
Kod zaokruživanja, nadam se da imate pen na pola jedinice, ako nemate tražite. Imate pravo na 1 Junior pen svake 2 godine i tražite ga.
Ako je računica npr ispala 37 UH a vama 1 j pokriva 10 UH, dat ćete 4 jedinice ali šta ako je ispala npr 35 UH, 3 je premalo, 4 je previše.. onda dajte dijetetu keks za desert ili kockicu čokolade ili sok ili.. i naštimajte dijeljivi broj 😉
Ok recimo da smo podesili ta tri glavna obroka, međuobroke računate prema onom „bližem“ vremenu dakle npr marendu u 9:35 računate kao doručak. Omjer djeljenja za obroke može i ne mora biti isti. Nama je npr isti cijeli dan ali mnogima nije čak se razlikuje i po nekoliko puta, npr za doručak porkiva 8 UH a za ručak 20.
E to je doslovce viša matematika i načelno pravilo koje ponekad ne pali ali ipak je neka mjera je
100 podijeljeno sa ukupnom dnevmom dozo, inzulina ( zbroj za sve obroke +leverim)
Dakle npr ako dijete prima dnevno 14 jedinice 100/14 = 7 dakle jedna jedinica bi mu skinula šećer za 7 jedinica.
E sad što je šećer viši to je i taj broj koji će skinuti manji.. dakle ako je iznad 20 i date 2 j on neće pasti na 6 nego ako dosegne 10 bit če dobor, ali to je nešto što morate ispitati na svakom posebno i nema generalnog pravila. UVIJEK mjerite 2 sata iza korekcije i ako je potrebno dajte opet korekciju.
Kod davanja korekcija pazite da doza ne prelazi 10% djetetove težine. To se odnosi na korekciju, dakle ako dijete npr ima 40 kg možete mu dati 4 j za korekciju ali ako pritom i pojede hrane za još 2 normalno mu date 6 jedinica.
Levemir ima svoje maksimalno djelovanje nakon 4 sata i nakon toga pada. Ako se prima u jednoj dozi a doza je relativno mala onda nakon cca 20 sati u tijelu više ni nema levemira. Kod velikih doza nije tako naravno.
Često pitanje vrlo jednostavnog odgovora. Radite npr kolač. Zapisujte redom točno količinu svih namirnica koje ste uporijebili za njegovu izradu i zbrojite koliko UH ima u ukupnoj smjesi. Kada je kolač pečen razrežite ga na jednake komade ( npr na 12 kom) podijelite ukupan br UH sa 12 i dobit ćete koliko 1 komad kolača ima UH
Ili
Radite kruh svoj i stavili ste nutra raženo, pirovo, sjemenke….. šta god ste poželjeli. Zapišite sve i zbrojite. Izvažite gotov proizvod i npr dobili ste 550g kruha a u njemu ima 180 UH.
Ako 180 podijelite sa 5,5 dobit ćete koliko vaš kruh ima UH na 100g a to je u ovom slučaju 32 UH što je puno manje nego kupovni kruh.
Ako npr na rođendanu nekom jede tortu, kolač.. nešto nepoznatog sastava. Možete računati da su 50 % težine ugljikohidrati.